Volkan Koşar ‘PRENSES’ şarkısını anlatıyor

Merhaba Volkan Koşar, röportajımıza katıldığınız için öncelikle çok teşekkür ederiz. Sizin de bildiğiniz gibi Londra Türk Radyosu gurbetteki vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın sesi olmaya özen gösteriyor. Sırf İngiltere’den değil dünyanın dört bir yanından olan dinleyicilerimizin hasretini azda olsa dindirmeye çalışıyoruz. Sizinle bugün kendinizi ve üçüncü solo albümünüzü konuşmak ve tanıtmak istiyoruz.

1. ‘PRENSES’ çok ses getirecek bir şarkıya benziyor. Şarkıyı Kıraç ile birlikte söylüyorsunuz. Bu düet nasıl oldu?

Prenses gidişat olarak ses getirecek ve akılda kalacak bir şarkı izlenimi veriyor şu an bize.
Ben şarkıyı hazırlayıp Kıraç’a götürdüm dinletmeye. Öncelikli olarak fikrini almak ve nasıl bir yol izlemeyeliyim, nerelerden yürümeliyim, nerelerden geçmemeliyim diye danışmak için gittim yanına.Tufan abi (Kıraç) şarkıyı ve hissiyatını çok beğendi. Bende o an’ Tufan abi o zaman bana sesinle destek ver, benim için çok anlamlı olur dedim. Sağolsun kendisi bu fikri sıcak baktı ve gelişen süreçte bu şarkı ortaya çıktı.

2. Bize biraz şarkıyı anlatır mısınız, neden ‘PRENSES’? Şarkının sözlerini dikkate aldığımız zaman aslında terk edilmiş ya da yarı yolda bırakılmış bir sevenin acısı var gibi gözüküyor. Açıkcası bu kadar ses getiren bu şarkının asıl hikayesini merak ediyoruz.

Prenses bir çoğumuzun söylemek istediği sözlerden oluşuyor. Belki de insanlar evlenirken ya da en özel anlarında söyleyecekler, dinleyecekler bu şarkıyı. Ve bu tarz slow şarkılar uzun sürelidir. Gelişme büyüme evreside öyle olacak. Ve ümit ediyorum ki uzun zaman sonrada hatırlanan bilinen bir şarkı olur. Dinleyen bazen terk edilmiş bir sevenin acısı olarak alıyor, bazen de insan sevdiğine böyle özel şeyler söyler diye düşünüp alıyor, kabul ediyor. Prenses bir hayale yazıldı. Belki de geçmişte kalanlar ve birikenler beni bu hayalin içine itti. Şöyle bi baktığımızda, ’sevmek, öpmek, dokunmak, koklamak’ dünyanın en güzel şeyleri. Yaşadığımıza dair işaretlerin en özelleri. Biz sevgili olarak bakıyoruz soru itibariyle ama tuttuğun takıma, anneye, evlada, evde beslediğin bir hayvana söylenecek sevgi dolu sözler ve hisler Prensesin özü…

3. Beşinci Mevsim daha önceki albümünüzde de yer aldı, Prenses’de de yer alıyor. Bu şarkınızda da bir düet var, şarkıyı kiminle beraber söylediniz?

Beşinci mevsim, benim en sevdiğim şarkılarımdan. İşin açıkçası ziyan olsun, bir köşede kalsın istemedim. İlk albüme göre sound anlamında daha içimize sinen bir hale getirince, aynen koyalım istedik. Yurtdışında yaşayan genç bir animatörün bu şarkıya birebir uyan bir animasyon videosu var ve ben onu bu şarkıda klip olarak değerlendirmek istiyorum. Belki de daha fazla insane ulaşmak için bir şansı vardır bu şarkının. Bu şarkı da genç bir solist arkadaşımız Esra Güner eşlik ediyor.

4. Üçüncü solo albümünüzün diğer albümlerinizden farkı nedir? ‘Prenses’i ne tür duygularla piyasaya sundunuz, beklentileriniz nelerdi?

3. Solo albümüm bu. 2007 den beri çıkılmış bir macera benimkisi. Ve yine kendi şarkılarımdan oluşan pop rock formatında bir albüm. Hissiyatında akustik bir sound ve bu tarz şarkıları bir arada toplamak istedim. Bir yolculukta dinlerken bu albümü, hiç bir şarkısını atlanmakdan dinlensin diye düşünerek yola çıktım. Prenses benim için uzun bir yolun üzerinde doğru adımlar atmak için bir işaret. Bana geleceğe dair yol gösterici olacaktır. Geçmişte yapılan eksik ya da hata kabul ettiğim şeylerden alınmış dersler üzerine çıkılmış bir yolculuk. Birine ya da birilerine benzemden Volkan Koşar ve müziği dedirtmeli dinleyiciye, ufak bir ayrıştırma ya da çağırışım yaratarak. Prenses albümü, hazırda olan 4. Solo albümümün yolunu daha fazla açmak adına benim için umut dolu bir albüm.

5. Şarkılarınızın söz ve müziği çoğunlukla kendinize mi ait? Şarkı yapmak için gözünüzde en uygun zaman ne zamandır?

Başta da belirttiğim gibi 2007 den beri kendi şarkılarım üzerinden yürümeye çalışıyorum. Ve 3 albümde 19 tane söz ve müziği bana ait şarkı var sadece 2 tanesi (ilk albüm Perdeler açılsın albümünde), o albümün aranjörü Bahadır Tatlıöz’e ait. Şarkı yapmak için en uygun zaman bir müzisyen için sakinliğin, dinginliğin vurduğu saatler, özellikle geceleridir benim için.

6. Biraz bize kendinizi anlatır mısınız? Websitenizde biraz kendinizden kesitler bulabiliyoruz… Mesela Volkan Koşar gitarından vazgeçmez… Acaba müzik dışında hayatınız nasıl?

Evet Volkan Koşar gitarından, müziğinden, yaşam şeklinden kesitler sunuyor web sitemin biyografi kısmında. Bu gerçek. Ben bir yer de sahnedeysem ya da bir yere konuksam gitarım hep yanımdadır. Evim gitarlarla dolu hatta dekorasyonunda bile çokça var.

Müzik dışında bir çok hobim ve uğraşlarım var. El becerisi gerektiren şeylerle uğraşıyorum, işin açıkçası üretmeyi seviyorum. Tahtalara şekiller veririm, keserim, oyarım mesela. Bisiklete binmeyi severim. Uzun uzun bisiklet gezintilerim vardır. Bol bol film izler, oralardan da müziğim için beslenirim. Sonra yazarım. Şarkı ve şiir gibi değil. Düz yazılar yani. Hayatın içinden gerçek hikayeler yazarım. Ve buna sahnede bir basamak yukarıda bakan insan açısıyla SAHNEDE SEYR-U SEFER adını verdim. Bi olgunluğa geldiğinde kitap olarak sunmak istediğim yazılardan oluşuyor.
SAHNEDE SEYR-U SEFER: www.sahnedeseyrusefer.blogspot.com

7. İlerde neler yapmak istiyorsunuz, hedefleriniz nelerdir ve kendinizi motive etmek için neler yapıyorsunuz?

İleri de müzik yapmak istiyorum. 18 yıldır müzikle uğraşıyorum. Bu benim nefes alma, hayatı karşılama şeklim. Şarkılarımı binlerce insana ulaştırmak için çalışıyorum, çalışmak istiyorum ve çalışacağım. Gün yüzüne çıkmamış sosyal sorumluluk üzerine şarkılarım var. Kitleler ,benim yaptığıma daha fazla değer verdikçe ve takip ettikçe, bu düşüncelerim hayata geçececek ve elde ettiğim şeyler daha anlamlı değer kazanacak diye düşünüyorum. Kendimi motive etmek için sosyal aktivitelerim haricinde dünya starlarının hayatlarını, konserlerini, nasıl olduklarını izler, okur, takip ederim ve kendime yollar çizerim. Bazen çok ufak bir ayrıtıda saklı olduğunu görürüm başarının sırrını.

8. Ve son olarak Londra Türk Radyosu dinleyicilerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Orda yaşayan insanlara bir şekilde müziğimi ve kendimi ifade edecek cümlelerle ulaşma şansı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederim. Yıllar önce Kayahan söylemişti ’Yolu sevgiden geçen herkesle, bir gün bir yerde buluşacağız’ diye… Evet biz yolu ve hissiyatı sevgi olan herkesle bir gün sahnede ve şarkılarımla buluşacağız

Bizimle keyifli bir zaman geçirdiğiniz için çok teşekkür eder, yolunuzda başarılar dileriz. Bundan sonraki projelerinizde de Londra’daki dinleyicilerinize ulaşmak için burdayız.

Sevgiyle ve huzurla kalın.

YAĞMUR AYDOĞAN
LONDRA TÜRK RADYOSU
www.londonturkishradio.co.uk

Volkan Koşar’dan daha fazla bilgi edinebilmek için:
www.volkankosar.org
www.facebook.com/volkankosarfan
www.twitter.com/volkankosar

«
»