Gülden Mutlu Yatsın Yanıma şarkısıyla Türkiye’de

LTR Gülden Mutlu

İyi günler Gülden Mutlu, röportajımıza katılabildiğiniz için çok teşekkür ederiz. Daha önce canlı yayınımıza katılıp biraz kendinizden ve yeni albümünüzden bahsetmiştiniz. Bu gün röportajımız sizi ve yaptığınız müziği biraz daha yakından tanımak isteyenler için.

‘Sen Yokken Olanlar’ bu sene çok ses getirecek bir albüm olduğunu düşünüyorum, ama Gülden Mutlu aslında bu albümden yıllar önce de hep kulağımızın yavaş yavaş duymaya alıştığı bir ses olduğunu düşünüyorum. 2012 senesinde Gülden, Emre Aydın ile birlikte Soğuk Odalar adlı şarkısını söyledi ve kısa bir aradan sonra şu an çok konuşulan albümü çıktı.

Bize biraz o süreçten bahsedebilir misiniz? Emre Aydın’la yaptığınız şarkının başarısı sizi nasıl etkiledi? ‘Soğuk Odalar’ repertuarınızda bulunan bir şarkı mıydı yoksa Emre Aydın’la beraber bir şarkı yapmaya karar verdiğinizde mi oluştu?

Soğuk Odalar albüm projeme dahil etmek istediğim bir şarkıydı. Emre Aydın ile yaptığımız düet güzel bir tesadüf ve şarkının daha çok ses getirmesinde büyük bir etken oluşturdu.

2012’de sırf ‘Soğuk Odalar’ değil, ‘Unutamam Dedin’ Single’iniz de ses getirdi. Şarkının akustik versiyonu yeni albümünüzde de yer alıyor. O şarkının hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz?

Bu şarkının hikayesinde sorularını sitem ederek soran insanlar var. Biten bir ilişkiyi ve unutulma ihtimalini kabul etmek istemeyen, nedenini araştıran kırgın insanlar…

2014’ün sonunda çıkan ’Sen Yokken Olanlar’ı biraz konuşalım. 9 birbirinden farklı ve çok duygusal şarkılardan oluşan bu albümün özellikle de ‘Yatsın Yanıma’ ile bu kadar ses getireceğini bekliyor muydunuz? Tabii ki kimse bir şarkının ya da albümün başarısını önceden tespit edemez ama içinizde başarınızı fark ettiğiniz gün nasıl bir his vardı mesela?

Şu ana kadar yaptığım tüm şarkılarımın bir hikayesi var. Ben hayatın içinde göz ardı edilmeyecek gerçek duygulardan besleniyorum. Yatsın Yanıma; dokunmadan sevmeye razı gelenlerin hikayesi. Bu şarkıyı seçme sebebim diğer şarkıları albüme dahil etme sebebim ile aynıydı. Hepsi gerçek ve samimiyetle aktarılmış duygulardan oluşuyor.

Şarkılarınızın sözleri ve melodiler çok ağır duygular taşıyor. Herkesin kendi açısından ve acısından bir parça bulabileceği şarkılar bunlar. Bir şarkıyı bir oturuşta mı yazarsınız yoksa bir kısmını yazıp, daha sonra mı tamamlarsınız düşüncelerinizi?

Bir oturuşta yazarım. Çünkü insanın duyguları 1 dakika sonra renk değiştirebilir. Ne hissediyorsan ya da başkasının hissettiğinden ne anlıyorsan soğumadan aktarmak gerekir. Ayrıca, şarkı içinde anlatmak istediğim o kadar net bir duygu ki onu taşıyacak en doğru kelime tam o anda oluşuyor.

En çok ne zaman yazmaya başlarsınız? Hayatınızda olup biten bir olaydan sonra olanları ‘sindirmek’ gibi bir durum mudur yazmak için yoksa kelimelerle oynamayı mı seversiniz?

Tuhaf gelecek belki ama her zaman yazıyorum. Bir arkadaşımla otururken aniden kalkıp evime dönebilir ve yazabilirim. Uyurken uyanıp yazabilirim. Yani şarkı yazarken zaman ve mekan kavramı sıfırdır bende. Ben duyguyu çok yoğun yaşayan bir kadınım, anlatmak istediğim her ne ise onu asla ertelemem. Ne hissediyorsam o anda anlatırım, yazacağım kayıt edeceğim birşeyim yoksa beynimin içinde yer eder yaptığım şarkı ve asla unutmam onu.

Sizi şarkılarınızla tanıdık ama birazda kendi sesinizden bize Gülden Mutlu’yu anlatır mısınız?

Bana sorulacak en zor soruyu seçmişsiniz 🙂 Çok korkunç geliyor şöyleyim, böyleyim diye kendi kendimi anlatmak 🙂 Ama böyleyim işte, gördüğünüz bildiğiniz gibi. Yaratılmış her şeyi çok seven, pozitif ve sabırlı, kendi dünyasında severek herşeyi çok çok severek yaşayan bir Gülden Mutlu düşünün.

Müziği bir hayat tarzı diye yorumladığımız için, bize biraz müzik dışındaki hobby’lerinizden anlatır mısınız? Boş vakit bulduğunuz zaman en çok ne yapmayı seversiniz?

Kitap okurum, seyahata çıkar farklı yerler keşfederim. Parka gidip çimlere uzanırım. Arkadaşlarımla vakit geçiririm aklımıza ne gelir, ne yapmak istersek o anda yaparız. Ama genelde yazarım. Hayatımın günlük yapılacaklar dışında ki büyük bir kısmı yazmakla geçiyor. Aklıma ne geliyorsa, ne görüp ne hissediyorsam uzun uzun yazarım.. Aslına bakarsanız pek boş vaktim yok. Tüm bunlar hayatımın içine yer etmiş gerçekler. Müthiş keyif alıyorum hepsini yaparken. 

Size hayatınızda eşlik eden bir yazar, müzisyen ya da kitap var mı?

Kayahan vardı. Hala var.. Vefat etmiş olması hayatımdaki var oluşunu yok etmiyor. Murathan Mungan var bir de ve tabii ki Cemal Safi. İlk aklıma gelenler bunlar. Düşününce çok var aslında. Elimden kitabı, kulağımdan sesi geçmiş her kıymetlinin hayatımda bir izi var. İyi ki de var.

Ve son olarak Londra Türk Radyosu dinleyicilerine söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm dinleyici ve okuyuculara selam ve sevgilerimi sunuyorum. Hayatınız hep dilediğinizden daha iyi olsun…

Bizimle keyifli bir zaman geçirdiğiniz için çok teşekkür eder, yolunuzda başarılar dileriz. Bundan sonraki projelerinizde de Londra’daki dinleyicilerinize ulaşmak için burdayız.

Sevgiyle ve huzurla kalın.

YAĞMUR AYDOĞAN
LONDRA TÜRK RADYOSU
www.londonturkishradio.co.uk
Gülden Mutlu’ya ulaşmak için:
guldenmutlu.com
twitter.com/GuldenMutlu
facebook.com/guldenmutlu

«
»