Efe Cansoy ‘Keşkelerden Uzak’

LTR Efe Cansoy

Bugün röportajımızı EFE CANSOY’la yapıyoruz. Kendisi ‘BİZ’ maxi single ve klibi ’KEŞKELERDEN UZAK’ ile sevenleriyle yeniden buluştu. Bu gün biraz kendisini ve müziğini daha yakından tanımak istiyoruz.

Efe Cansoy, öncelikle sorularımızı yanıtlamak için vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Sizi yeni tanıyanlar için biraz kendinizden bahseder misiniz? Efe Cansoy (müzik dışında) nasıl bir insandır? Sabah kalkınca yaptığı ilk şey nedir mesela?  

EFE CANSOY: Ben teşekkür ederim..

2 Nisan’da Mardin Savur’da doğdum fakat Diyarbakır’da büyüdüğüm için Diyarbakırlı’yım diyorum soranlara. 🙂 Sabah kalktığımda ilk yaptığım iş ALLAH’a teşekkür etmek. Çünkü bu sabaha kalkamayabilirdim mesela! Müzik dışında neler yapıyorum, haftanın 3 günü mutlaka spor yapıyorum yılların verdiği bir alışkanlık oldu artık kopamıyorum. Bunun dışında herkes gibi sıradan bir hayatım var.

Maxi single’den bahsetmeden önce biraz önceki şarkılarınızdan konuşalım. 2013’de İSTANBUL’UN ELLERİ ile müzik piyasasına giriş yaptınız. Tek bir şarkıyla piyasaya çıkmak bu günlerde gayet normal olsa da, bundan iki sene önce pek çok yapılan bir şey değildi. Aslında o sene değişim senesiydi, o seneden sonra herkes albüm çıkarmayı bırakıp single çıkarmaya başlamıştı. Bu sizin için nasıl bir seçimdi?

EFE CANSOY: Evet o sene tamda single dönemiydi cidden. Aslında kendi şarkılarını yapan bir müzisyen kesinlikle dolu dolu bir albüm sunmak ister dinleyicilerine, fakat sektörün zorlu koşulları gerek maddi gerekse manevi manada işi zorlaştırıyor. Albüm her zaman daha samimi bana göre. Çünkü insanlar albümü alıp arşivine koymak ister. Ama az once de belirttiğim gibi sektörün zorlu koşulları bizi albüm yapmamaya, dinleyiciyi ise korsan almaya, indirmeye zorluyor. Yani ne biz ne de dinleyicinin bir günahı yok tek suçlu sistem!

‘İstanbul’un Elleri’ eminim ki bir çok şarkının arasından özenerek seçilmiş bir şarkıdır. Hikayesini bize anlatır mısınız?

EFE CANSOY: İstanbul’un Elleri yazdığım ilk şarkılardan. Evimizin bahçesinde Annem’le beraber bana minik bir kulübü yapmıştık orada kendi home stüdyomu kurmuştum ve bu şarkıyı orada yazmıştım. İstanbul soğuktu aralık yada ocak ayıydı sanırım ve duygusal anlamda üşüdüğüm bir dönemdi…

İlk single’in arasından çok vakit geçmeden ‘BİZ’ adlı maxi single çalışmasını dinleyicilerinizle paylaştınız. 2013’de ‘KEŞKELERDEN UZAK’ı duyanlar belli ki çok sevip, ısrarla bir klip istediler. İki sene aradan geçti ve Hasret Yalçın ile birlikte başarılı klip yayınlandı. O iki yılı bize anlatır mısınız? Nasıl bir süreçti, hayatınızda neler değişti?

EFE CANSOY: Hayatımda çok şey değişmedi ama müzikal anlamda her gün biraz daha gelişiyorum. Keşkelelerden uzak şarkısını askerde yazmıştım bu yüzden benim için ayrı bi güzelliği var. Şarkıyı iki aranjör düzenledi ve en son halini kullandık maxi single’da. Başından beri klip istenen bir şarkıydı zaten kısmet iki yıl sonraya bu zamanaymış.

Tüm şarkılarınızın söz ve müziği kendinize mi ait? En çok ne zaman yazmayı seversiniz?

EFE CANSOY: Evet şarkıların söz ve besteleri bana ait. Şarkı yazmanın bir zaman kavramı yok bana göre. Eğer planlı oluncada o şarkı olmaktan çıkar ve tamamen ticari bir iş olur, duyduğunuz iki haftalık şarklar gibi mesela.

Sesiniz çok rahatlatıcı ve dinlerken hiç yorucu olmayan bir tarzınız var. Siz kendi müziğinizi daha çok hangi tarz olarak tanıtıyorsunuz?

EFE CANSOY: Bağırmadan da şarkı söylenebilirliği anlatmak gerekiyor bence. Bugün en iyi piskologlar bile doğada sakin bir yürüyüşün çok iyi geldiğini, huzurun, dinginliğin tek piyano, gitar ve keman bile insanın iç sesiyle buluştuğunu söyler. Yapımcılar eskiden bağırmayana sanatçı demeyiz demişler, bende diyorum ki her şarkıda bağırmaya gerek yok. İlla ki birşeyleri bağırtacaksak, şarkı sözlerinin derinliği ile bu işe başlayabiliriz.

Keşke dediğimiz o kadar anı var ki, hatta ki geçmişe ya da geleceğe baktığımızda ‘ah keşke’ diye içimizden geçmiyor değil bazen. ‘Keşkelerden Uzak’ böyle bir hikayeyi mi anlatıyor?

EFE CANSOY: Evet öyle diyebiliriz… herkesten az, herkesten çok benimde keşkelerim oldu.

Bize biraz yeni projelerinizden bahseder misiniz? Bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz yoksa single yapmaya mı devam edeceksiniz?

EFE CANSOY: Az evvel de bellirtiğim gibi bu şartlarda albüm yapmak hakikaten zor! Maxi single yada tekli single’lar ile devam edeceğim ama ALLAH nasip ederse dolu dolu bir album yapmayadı çok arzu ediyorum.

Biraz daha derin sorulara geçelim bence…

EFE CANSOY: Geçelim bence 🙂

Müzik yapmak her zaman kolay değildir, hele bazen aylarca sürer ve yeni sözler ve notaları bir şarkı haline getirmek zor gelir, bilirim. Öyle anlarda ne yaparsınız? Kendinizi nasıl motive edersiniz?

EFE CANSOY: Bir şarkıya başlamış ve devamını getiremiyorsam bırakıyorum o anda… çünkü zorlarsam az once söylediğim gibi ticari bir iş olur ve bu beni tatmin etmeyecektir. O gün yarım kalan şarkı 1 gün ya da 1 yıl sonra bile olsa, diğer yarısına kavuşacaktır. Hiç bir şarkı yarım kalamaz.

Dinleyicilerimize tavsiye edebileceğiniz ve okuduğunuz bir kitap var mı?

EFE CANSOY: Kuran-ı Kerim

Ve son olarak Londra Türk Radyosu dinleyicilerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

EFE CANSOY: Umarım Londraya gelir ve beraber şarkılarımızı Türk dostlarımızla beraber söyleriz. Benim tek hayalim dünyanın her yanına gidip konserler vermek çünkü.

Londra Türk Radyosu olarak yurt dışındaki vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın sesi olmaya devam ediyoruz. Bundan sonraki projelerinizde de Londra’daki dinleyicilerinize ulaşmak için burdayız.

EFE CANSOY: Başımızdan eksik olmayın. Sizler gibi değerli insanlar sayesinde kendimizi, sesimizi ve şarkılarımızı insanlara duyuruyoruz… çok teşekkür ederim size ve tüm ekibinize.

Sevgiyle ve huzurla kal.

YAĞMUR AYDOĞAN
LONDRA TÜRK RADYOSU
www.londonturkishradio.co.uk

Efe Cansoy’a ulaşmak için:
twitter.com/efecansoy
facebook.com/EfeeCansoy
instagram.com/efecansoy

«
»